Surat, Gujarat
GST No. 24ADYPH7219M1ZW
Call 07942549931 75% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
| Label Material | Paper |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Size | 25 x 15 mm |
| Material | Chromo Paper |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Roll Core Size | 25 mm |
| Labels Per Roll | 500 labels |
| Print Type | Thermal Transfer |
| Size | 3x3inch |
| GSM | 70 |
| Surface Finish | Matte |
| Pattern | Printed |
| Thickness | 6mm |
| Is It Water Proof | Water Proof |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Roll
| Material | Paper |
| Color | Blue |
| Features | Pre-Printed |
| Label Size (W x H) | 100x50 mm |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Label Format | Roll Form |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Packaging Type | Roll |
| Design Type | Plain |
| GSM | 70 |
| Surface Finish | Glossy |
| Roll Length | 2m |
| Label Size | 2x4inch |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
| Label Material | Paper |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Size | 75 x 50 mm |
| Material | Paper |
| Roll Core Size | 25 mm |
| Labels Per Roll | 1000 labels |
| Print Type | Thermal Transfer |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Design Type | Printed |
| Size | 3x3inch |
| GSM | 80 |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Printed |
| Surface Finish | Matte |
| Thickness | 6mm |
| Finish Type | Glossy |
| Is It Water Proof | Water Proof |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Label Material | Paper |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Size | 50 x 38 mm |
| Material | Paper |
| Usage/Application | Packaging |
| Roll Core Size | 50 mm |
| Labels Per Roll | 100 labels |
| Print Type | Thermal Transfer |
| Size | 2.5x4inch |
| GSM | 80 |
| Shape | Custom Shape |
| Pattern | Printed |
| Color | White |
| Thickness | 5mm |
| Finish Type | Matte |
| Is It Water Proof | Water Proof |
Product labeling (brand name, price, barcode, MRP)
📦 Packaging & branding
⚠️ Instruction or warning labels
🎁 Promotional or decorative stickers
🏭 Industrial & logistics tags
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Roll
| Material | Paper |
| Color | Pink |
| Features | Pre-Printed |
| Label Size (W x H) | 50x25 mm |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Label Format | Roll Form |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Packaging Type | Roll |
| Design Type | Plain |
| GSM | 80 |
| Adhesive | Permanent |
| Labels Across | 1 Up |
| Surface Finish | Matte |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20000 Piece
| Sticker Material | Paper |
| Material | Chromo Paper |
| Sticker Size | 75 x 50 mm |
| Label Size (W x H) | 100x50 mm |
| Adhesive Type | Permanent |
| Print Type | Pre Printed |
| Finish | Paper |
| Roll Type | Roll |
| Brand | Pepar |
| Usage/Application | Commercial |
| Packaging Type | Roll |
| Design Type | Printed |
| GSM | 80 |
| Type | 1D |
| Color | White |
| Warranty | 6 month |
| Capacity | 1000000 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20000 Piece
| Sticker Material | Paper |
| Sticker Size | 100 x 50 mm |
| Adhesive Type | Permanent |
| Size | 3x1 Inch |
| Material | Paper |
| Print Type | Pre Printed |
| Finish | any |
| Roll Type | Roll |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Printing | BARCODE PRINTING USE |
| Design | Plain and printed |
| Application | Carton Label |
| Is It Waterproof | Non Waterproof |
| Water Resistance | Non Waterproof |
| Adhesive | Yes |
| Country Of Origin | India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25000 Piece
| Label Material | Paper |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Shape | Custom Profile |
| Material | Paper |
| Usage/ Application | Garments |
| Color | All |
| Printing Method | Flexo |
| Label Application | Any uses |
| Number Of Colors | Multi Color |
| Paper Type | foil |
| Size | as per demand |
| Design Type | printed |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Sheet
| Packaging Type | Packet |
| Size | Any |
| Material | Paper |
| Color | White |
| Packaging Size | As pr Riqarment |
| Any | Inch |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25000 Piece
| Label Material | Paper |
| Material | Paper |
| Adhesive Type | All |
| Printing Type | Flexography |
| Packaging Type | Roll |
| Label Shape | All |
| Label Length | All |
| Label Width | All |
| Surface Finish | Uncoated |
| Application Surface | Carton |
| Roll Core Size | 100 mm |
| Pattern | PRINTED STICKERS |
| Label Type | Roll Form |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Label Material | Paper |
| Material Type | Paper |
| Label Format | Roll Form |
| Roll Core Size | 50 mm |
| Adhesive Type | Removable |
| Usage/ Application | Packaging |
| Printing Technology | Thermal Transfer |
| Printing Type | Pre Printed |
| Label Shape | Custom Shape |
| Surface Finish | paper |
| Application | Product Label |
| Paper Type | Chromo paper |
| Size | 75X50 mm |
| Height | 75x50 |
| Length | 75x50 |
| Shape | Custom Shape |
| Packaging Type | Rolls on Core |
| Country of Origin | India |
Design help (size, layout, logo, barcode, QR code)
Printing options (paper vs vinyl, waterproof, matte/glossy)
Use case (product labels, shipping labels, bottle/jar stickers, name labels)
File setup (PDF/AI format, bleed, CMYK)
Vendors/printers in India or online ordering tips
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
| Tag Material | Paper |
| Numbering Type | Barcode |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Barcode Type | Code 128 |
| Security Level | Standard |
| Color | White |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Size | 25×50 mm |
| Printing Type | Offset |
| Core Size | 25 mm |
| Usage | Product Label |
| Material | Paper |
| Size | nay |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25000 Piece
| Foil Type | Hot stamping |
| Application Surface | Paper |
| Label Shape | Die cut |
| Foil Finish | Paper |
| Foil Color | Multi color |
| Adhesive Type | Permanent |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 2.5x3.5inch |
| Pattern | Printed |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 2mm |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
Additional Information:
View Complete details