Surat, Gujarat
GST No. 24ADYPH7219M1ZW
Call 07942549931 75% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Usage/Application | Barcode Printing |
| GSM | 70 |
| Material | Chromo Paper |
| Color | White |
| Size | 3.5x3inch |
| Pattern | Printed |
| Thickness | 2mm |
| Finish Type | Glossy |
| Shape | Rectangular |
| Is It Water Proof | Water Proof |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20000 Piece
| Base Material | Foil pepar |
| Material | Paper |
| Label Type | Printed |
| Printing Method | Flexo Print |
| Packaging Type | Box |
| Label Width | 40 mm |
| Shape | Rectangular |
| Color | any |
| Print Color | 2 Color |
| Attachment Method | Heat Seal |
| Size | 3x2 |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Label Type | Plain,printed+foil,barcode |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Finish | Matt |
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Label Shape | Die Cut |
| Label Length | 100 mm |
| Label Width | 20 mm |
| Usage/Application | Jewellery |
| Print Type | Plain |
| Size | 100 x 15 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
| Tag Material | Synthetic |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Barcode Type | Code 128 |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Color | White |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Label Size | Custom Size |
| Size | 2x3.5 inch |
| Core Size | 25 mm |
| Pattern | Printed |
| Application | Manufacturing, Warehouse |
| Thickness | 1mm |
| Finish Type | Matt |
| GSM | 80 |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
Made from synthetic material (PP, PET, PVC, or Tyvek)
Does not tear easily like paper
Water-resistant & durable
Used for garments, luggage, industrial products, plants, jewelry, and barcodes
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 36000 Piece
| Tag Material | Synthetic |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Barcode Type | Code 128 |
| Material | PVC |
| Color | White |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Label Size | Custom Size |
| Size | all |
| Core Size | 76 mm |
| Packaging Type | shit & roll |
| Pattern | squre |
| Thickness | 195 gsm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
| Roll Width | 1 inch |
| Label Style | Printed |
| Label Use | Wash Label |
| Weave Type | Soft Taffeta |
| Size | 25x75mm |
| Usage/Application | Garments |
| Base Color | White |
| Label Width | 20 mm |
| Usage | Wash Label |
| Attachment Method | Heat Seal |
| Finish | Dyed |
| Roll Length | 225m |
| Color | white |
| Pattern | printed |
| Roll Core Size | 1 Inch Core |
| Packing Type | Single Roll |
We are leaing manufcaturer & supplier of White Taffeta Roll.
We ensure to provide good quality products to our customers.
Additional Information:
View Complete details